יובלים

"אני נער בדיוק כמוכם!"- צמד בסלון אצל משפחת שחר, במושב יובלים.

 

תלמידי שכבת ט', מבית ספר 'אסיף משגב' השתתפו במיזם "צמד בסלון" במסגרתה נערך מפגש עם 2 אורחים: בן נוער החי עם שיתוק מוחין ואמא לילדה עם מוגבלות תקשורת.

 

במפגש המרגש השתתפו כ 15 בני נוער ו- 8 הורים ומורים בסלון משפ' שחר, אורח ראשון- מאור בן 16 החי עם שיתוק מוחין, הגיע יחד עם אמו, שם סיפרו על ההתמודדות היום יומית שלהם, מאז שמאור היה תינוק. ההתמודדויות הן רבות : התנסות אינסופית באיזה מכשיר יעזור למאור בהתניידות (בשל חוסר יציבות גופנית) חוסר יכולת להזמין חברים מהכיתה לבית שלא מונגש ועד ללכת לקולנוע ולשבת רק היכן שישנם כיסאות מונגשים (מעטים כאלו), ולעתים התייחסות לא יפה של הסביבה.

 

מאור תלמיד י' בבית ספר 'תפן' סיפר על לימודיו במגמת קולנוע ותיירות והצלחתו במקצוע אנגלית- 5 יח"ל. בסיפורו העביר בתמצית מסר משמעותי: "אני נער בדיוק כמוכם".

 

הסיפור השני היה של הדס מ'- אמא לילדה החיה עם מוגבלות תקשורת, כמו מאור, הדס סיפרה בהתרגשות רבה על אינסוף התמודדויות שמוגבלות תקשורת מזמנת להם. מוגבלות סמויה- לא נראית .על הקשיים המרובים לחיות בישוב קהילתי. ההתעניינות בקרב הנערים הייתה גדולה. במיוחד על השפעת בתה ויחסה עם הסביבה.

 

לקראת סוף הערב אחד הנערים סיפר בהתרגשות גדולה על אחיו החי עם מוגבלות שמיעה. הוא סיפר כיצד גילו את המוגבלות ובעזרת ניתוחים ושתלים מצליח להתגבר ולהתמודד עם המוגבלות

המשתתפים מצדם הרעיפו אהבה והבנה לשיח שנוצר:

 

אחד התלמידים ביקש לסכם את המפגש: "המפגש הזה הוא הזדמנות ענקית עבורנו, למדתי כל כך הרבה. מאור נער מאוד חכם ובעל חוש הומור. לא הפסקנו לצחוק תוך כדי שהוא מעביר לנו מסר רציני מאוד".

 

משתתפת נוספת הוסיפה: "אני חושבת שגם אם נחשפת בעבר לסיפורים של אנשים עם מוגבלות זה מדהים כל פעם מחדש לשמוע סיפור של מישהו אחד, על ההתמודדות וכיצד אפשר כל הזמן להיות אדם טוב יותר".

 

מורה שהשתתפה במפגש סיכמה: "כשהתלמידים יגיעו לכיתה י' ונדבר על מחויבות אישית , לתלמידים ששמעו אותך יהיה חשק להכיר אנשים כמוך".

 

"המפגש מאפשר לנו להיות אנשים טובים יותר".

 

רכזת השכבה רוית בוילסקי: היה ערב באמת מיוחד. כל כך הרבה מחשבות שאני עדיין מעבדת : מעורר השראה לראות את ההורות , האשמה, המלחמה מול כל כך הרבה גורמים ובעיקר מול עצמך ועוד, גם עכשיו כשאני כותבת מלים אלו אני עדיין מרוגשת" .

 

חפש