צעדת תיקון עולם מול משכן הכנסת

בלוני אהבה כנגד עפיפוני התעברה: תלמידי מערכת החינוך צעדו למען קבלת אנשים עם מוגבלויות בחברה הישראלית: עם סיום המיזם השנתי 'תיקון עולם' שפועל לתיקון היחס של החברה הישראלית לאנשים עם מוגבלויות, בהובלת עמותת עדי והאגף לחינוך על יסודי במשרד החינוך, התאספו אלפי תלמידי מערכת החינוך בגדרה, בחיפה ובירושלים ל"צעדות ערן" על שם בנו של אלוף במיל' וחתן פרס ישראל דורון אלמוג, יחד עם שר החינוך נפתלי בנט ושר הרווחה חיים כץ.

 

"צעדת ערן" מתקיימת זו השנה ה-8 להעלאת המודעות בחברה הישראלית לקבלת האדם עם המוגבלות בחברה הישראלית, הוקדשה השנה לסיכום המיזם החינוכי 'תיקון עולם' בהובלת עמותת עדי ומשרד החינוך. האלוף במיל' דורון אלמוג: "התלמידים שמובילים שינוי שיח ויחס לאנשים עם מוגבלות ושילובם בחברה של כל "הערנים", הם ההוכחה לאפשרות להוביל מהפכה בתחום הערכי"

 

הצעדה נערכה(4.6.18) בגן הוורדים בירושלים אל משכן הכנסת, במהלכה תלמידי תלמידי בתי הספר ואנשים עם מוגבלויות ביצעו 'שיר מומחש', תוך שימוש בכלי הקשה, באמצעות תנועות ידיים וללא דיבורים, כאילו הם עצמם אנשים עם מוגבלות. לאחר מכן, הפריחו התלמידים בלונים, עליהם כתבו משאלות ואיחולים  בתקווה שנזכה להפוך לחברה שמקבלת בתוכה אנשים עם מוגבלות ומתייחסת אליהם כשווים. בהפרחת 'בלוני המשאלות' השתתף שר החינוך נפתלי בנט ושר הרווחה חיים כץ. את הצועדים ליוו שוטרים מפרויקט 'משטרה בקהילה' שדאגו לתצוגת שירה ופעילות חווייתית: אופנוענים, כלבנים, חבלנים ופרשים מקצועיים. נציגי עמותת לט"ם התנדבו בהפעלת דוכן להמחשת סוגי מוגבלות

 

את הצעדה הובילו מנכ"ל 'עדי נגב נחלת ערן' סגן שר החינוך לשעבר אבי וורצמן, מייסד ומנכ"ל עדי הרב יהודה מרמורשטיין, מנהלת 'עדי' בגדרה נעמה סודקביץ' ומנהלת המיזם בת גלים שער. למשתתפי הצעדה הצטרפו חברי הכנסת מיכאל מלכיאלי(ש"ס) עליזה לביא(יש עתיד) סתיו שפיר(המחנה הציוני) יפית שאשא ביטון(כולנו)

 

מנהלת המיזם בת גלים שער ביקשה מהתלמידים לנצל את חופשת הקיץ להטמעת מסר המיזם וליישום בחיי היום יום: "עוד מעט החופש הגדול, יהיה לכם הרבה זמן לעשות דברים רבים. השאלה היא אלו דברים טובים נבחר לעשות בזמן הזה. בואו נשתדל לפחות פעם אחת בכל שבוע לעשות משהו טוב למישהו אחר" ביקשה והסבירה: "הרצון ללמוד ולהכיר את השונה ממני, להכיל ילדים ואנשים שחושבים אחרת ממני הוא זה שעומד מאחורי המיזם הנפלא הזה של תיקון עולם. חשיבתו של המיזם הוא בהבנה שלתקן חברה שלמה אנחנו צריכים קודם כל לתקן את עצמינו. לבדוק את היחס שלנו לאחר, לשונה מאיתנו. למקד את מבטינו על הזולת ולתת לו תחושה כי הוא מוערך, משמעותי ואהוב"

 

יו"ר הכפר השיקומי 'עדי נגב – נחלת ערן', אלוף במיל' דורון אלמוג, יוזם צעדות ערן על שם בנו ערן אלמוג ז"ל ומוביל מיזם תיקון עולם אמר: "אלפי תלמידי תיכון וחטיבות ביניים שצעדו ב"צעדות ערן" מובילים שינוי שיח ויחס בני נוער לאנשים עם מוגבלות ושילובם בחברה של כל "הערנים". הם ההוכחה לכך שניתן להוביל מהפכה בתחום הערכי ולקבל אנשים עם מוגבלויות בחברה. נמשיך לפעול כדי שכל החברה הישראלית תקבל אנשים עם מוגבלויות כפי שהם ותיקח אחריות כלפי אנשים עם מוגבלויות".

 

הצעדה בירושלים סגרה למעשה סדרה של 3 צעדות. בהשתתפות אלפי תלמידי כיתות ט' מתיכונים בכל רחבי הארץ לצד ילדים ואנשים עם מוגבלויות, כולם מאוחדים במסר השינוי החברתי ביחס לאנשים עם מוגבלויות וקבלתם כשווים בחברה הישראלית,.מתקיימת בסיומה של שנת לימודים מלאה בתוכנית חדשה ומיוחדת של עמותת 'עדי' ומשרד החינוך לקבלת האחר, עם המוגבלות, בחברה הישראלית. לאורך השנה השתתפו התלמידים במיזם "תיקון עולם" כאשר לצד לימוד ושיח בבתי הספר, סדנאות מיוחדות והרצאות מפי אנשים עם מוגבלויות, הצגות וסרטים על נושא המוגבלות, התלמידים מגיעים לביקור במרכזים לאנשים עם מוגבלויות במרכזי עדי: בירושלים, בבני ברק, בגדרה ובכפר השיקומי 'עדי נגב – נחלת ערן', לאחר מכן כל תלמיד מתנדב ופועל עם אנשים עם מוגבלויות במקום מגוריו.

 

רשת מרכזי 'עדי' היא בית חם הנותן מענה טיפולי-שיקומי לאוכלוסייה עם מוגבלות שכלית התפתחותית. 'עדי' מפעילה ברחבי הארץ ארבעה מרכזים שמעניקים טיפול מקצועי ליותר מ– 850 תינוקות, ילדים, מתבגרים ומבוגרים. מרכזי עדי בבני ברק, ירושלים, גדרה והכפר השיקומי 'עדי נגב-נחלת ערן' מספקים שירותים מקצועיים בתחומי הרפואה, סיעוד, מקצועות הבריאות, שיקום, חינוך המיוחד, תעסוקה ופעילויות הפנאי.

 

עמותת עדי מובילה בישראל ובעולם בתחום טיפול, שיקום ואיכות חיים של אוכלוסיות עם מוגבלויות מורכבות מתוך אמונה כי לכל יחיד יש הזכות והאפשרות להשתתפות פעילה במארג החיים בהתאם לגילו ויכולתו, וכי לחברה יש את החובה לאפשר השתתפות זו באמצעות שילוב מקצועיות בלתי מתפשרת  עם אהבה, חום ונשמה.

 

לגלריה מלאה- עמוד 'תיקון עולם' בפייסבוק 

 

 

 

פוסטים אחרונים

חפש