תל מונד

הסב והנכד- מודל לערכים:

מפגש יום המודעות הבינלאומי לשוויון אנשים עם מוגבלות' בבית ספר 'רבין- תל מונד', יחד עם עו"ד זוהר ג'נאו ונכדו אסף אייזיק: "הרבה פעמים אני אומר לעצמי שאלולי נקלעתי למסלול חיים כזה  יכול להיות שהחיים שלי היו פחות מעניינים. החלטתי לא להיכנע למוגבלות ראיה ,אדם שמקבל את הנכות שלו יכול להתנהל. במרוצת השנים הפכתי להיות עו״ד קיבלתי החלטה לעזור לאחרים שכמוני בעקבות תמיכה גדולה שאני זכיתי לה עם גילוי המחלה. הקמתי מרכזי למידה לעיוורים. מכל העולם באים אלינו ללמוד מאתנו".

 

במפגש המיוחד התכנסו כ 25 תלמידי שכבה ט' מביה"ס 'רבין תל מונד' בסלון משפחת אייזיק לשיח עם סבו של התלמיד אסף אייזיק בנושא "החיים יחד עם מוגבלות ראיה" ופעילות 'המרכז לעיוור בישראל'.

 

המפגש נערך כחלק מפרויקט 'צמד' בסלון שנערך בכל רחבי הארץ במסגרת תכנית 'תיקון עולם' של עמותת עדי ומשרד החינוך.

 

הסב- עו"ד זוהר ג'ינאו שאיבד את מאור עיניו כמעט לחלוטין בגיל צעיר: "בהיותי בן 16 הבטתי לשמיים ולפתע ראיתי נקודות שחורות ,שאלתי את חבריי אם גם הם רואים את הנקודות הללו, הם השיבו בשלילה, כאן למעשה החלה ההתמודדות שלי עם התדרדרות בראייה שהלכה ונחלשה עד מצב של כמעט עיוורון מוחלט. החלטתי שאני מתיידד עם הנכות שלי אני מנסה כל העת למצוא דרכים לייעל את הדרכים להקל".

 

"החלטתי לא להיכנע למוגבלות ראיה ,אדם שמקבל את הנכות שלו יכול להתנהל. במרוצת השנים הפכתי להיות עו״ד קיבלתי החלטה לעזור לאחרים שכמוני בעקבות תמיכה גדולה שאני זכיתי לה עם גילוי המחלה. הקמתי מרכזי למידה לעיוורים. מכל העולם באים אלינו ללמוד מאתנו".

 

זוהר שיתף את המשתתפים בפעילות 'המרכז לעיוור בישראל' אותו הקים יחד עם חבריו בירושלים. זהר סיפר על פעילות המרכז עבור בני נוער עם מוגבלות ראיה: בית ספר ופנימייה ייחודית, כאשר התלמידים מקבלים את מיטב הציוד שנדרש להם- ללא כל עלות: "פיתחנו קורס מיוחד לפסיכומטרי, הקמנו מערכות עצמאיות והצלחתי לשכנע את ראשי האוניברסיטאות שלא לדרוש שכר לימוד מאדם עם מוגבלות ראיה" סיפר זוהר בשמחה.

 

"דאגנו שסטודנטים שלנו ישהו בקליניקות עיניים ויתנו הכוונה למי שנמצא בתהליך של התעוורות. אנחנו דואגים לחיבור בין מקריאים לבין סטודנטים עם מוגבלות ראיה. אנחנו דואגים להוציא את הילדים לבילויים, עוזרים לילדים שהוריהם חיים עם מוגבלות ראיה, מנתבים אותם להתנדב, חשוב לזכור שבנתינה יש הרבה קבלה".

 

זוהר, שעוסק באמנות כתחביב ארוך שנים סיפר לתלמידים על יצירותיו והצלחותיו בתערוכות אמנות. וזכייתו במקום ראשון בתערוכת פסלים בינלאומית של אמנים החיים עם מוגבלות ראיה .תערוכה שנערכה בעיר גרוסטו- איטליה: "אני עצמי  מפסל באבן בשיטות שפיתחתי, אני לא אוהב התמסכנות שמובילה לחוסר עשייה" סיכם זהר את המפגש. חבריו של אסף הקשיבו, התעניינו ושאלו שאלות, לסיום הדליקו יחד נרות חנוכה.

 

 

חפש