שי סבן- סימני החיים

Shoshi

שי סבן- סימני החיים

סימני החיים- שי סבן: סטודנט לשפת הסימנים, בן להורים עם מוגבלות שמיעה.

 

סיפור חיי: כששואלים אותי איך זה להיות בן להורים חירשים- אני עונה בכנות: "לא קל בכלל. מאז שאני זוכר את עצמי, בגיל שמונה זיהיתי שאנשים רבים מנצלים את ה"חולשה" של אבי ואמי".

 

כבר בילדות הרגשתי אחריות, הפכתי בעל כורחי לדמות דומיננטית בבית. פעמים רבות ישבתי עם הוריי לנתח חשבונות מים, חשמל וגז. לפענח ולהסביר מכתבים מרשויות המס וביטוח לאומי. הצטרפתי לפגישות בבנק, בבתי חולים ואפילו לאסיפת הורים בבית ספר, כדי להיות הפה שלהם. במקומות רבים גיליתי חוסר התחשבות לנגישות לאנשים עם מוגבלות שמיעה.

 

במרוצת השנים הרגשתי שאני רוצה להוביל לשינוי במדינת ישראל. מתוך תחושה והכרה בצרכים של אוכלוסייה גדולה שהחברה לא מבינה ולא ערה להם- אנשים טובים, רגישים, שעברו חוויות מטלטלות במהלך חייהם. אני מאמין שחברה ראויה נמדדת בחתירה לתיקון עולם, כזה שישפיע עלינו ועל הסביבה.

 

אנחנו חייבים לשבור את מחסום "השפה", חייבים ללמוד את שפת הסימנים המיוחדת ולהפנים שזו שפה חשובה, כמו שאנשים "נורמטיביים" מדברים- באמצעות הפה, יש כאן עוד שפה מדהימה שחייבים ללמוד, על מנת לגלות עולם ומלואו. לגלות, לחבר ולהתחבר עם אנשים עם מוגבלות שמיעה.

 

מתוך חוויות חיי החלטתי ללמוד ולהתמקצע בלמידת שפת הסימנים- כסטודנט לתרגום בשפת הסימנים במכללת אריאל. לרגל יום העצמאות ה- 71 החלטתי לביים ולהפיק פרויקט שנועד להעלות מודעות לנושא יחס החברה כלפי אנשים עם מוגבלות שמיעה- יחד עם בני משפחה וחברים- הפקנו את השיר 'שבט אחים ואחיות' בשפת הסימנים. הסרטון זכה לאהדה ציבורית והגיע לחשיפה של מאות אלפי צפיות.

 

במפגש- אספר לכם את סיפור חיי, אלמד אתכם שיר, מילים ומשפטים בשפת הסימנים, אותם תעבירו לקרוביכם, ויחד נוביל לשינוי ולעתיד טוב יותר.

 

לתיאום הרצאה: שי- 054-5296240
לפרטים נוספים- משרד תכנית 'תיקון עולם- עמותת עלה': tikun.olam@aleh-israel.or