מובילות מהפכה: בנות שירות מסכמות שנת פעילות ל'תיקון עולם'

בנות שירות לאומי אביה בן תורה ורותם פולק מספרות על תובנות בעקבות הובלת מיזם 'תיקון עולם' בכפר השיקומי נחלת ערן- עדי נגב

 

בתפקיד בנות השירות לאומי זכינו השנה ללוות את מיזם תיקון עולם, כאשר במהלך השנה בתי הספר מאזור הדרום הגיעו לביקורים ולאירועים בכפר השיקומי 'נחלת ערן- עדי נגב', הכרנו לתלמידים את אוכלוסיית הכפר תוך לימוד אופיים של תלמידים מסוגים שונים, בנוסף ליווינו תלמדים המתנדבים בכפר השיקומי פעם בשבוע, העברנו שיעורים בבתי ספר באזור הדרום ולקראת סוף השנה הרמנו ביחד עם הצוות של המיזם שלוש צעדות שהיו ימי שיא של השנה.

 

את הצעדות הובילו אלפי בני נוער מכל הארץ, יחד עם תלמידים עם צרכים מיוחדים, בהם דיירי עדי, ויחד השתתפו בפעילויות חווייתיות, כמו בועות סבון, עמדות איפור והופעות.

 

אביה בן תורה: "תיקון עולם היה בשבילי תהליך של בניה, יחד עם צוות המיזם, ולא רק בניה טכנית אלא בניית הנפש שלי, לגלות עוד יכולות אצלי ובניית השילוב של הנוער מכל הסוגים לאנשים עם צרכים מיוחדים"

 

רותם פולק: "תיקון עולם גרם לי לגלות מחדש את העולם. ההסתכלות שלי על בני הנוער השתנתה. ממחשבה על נוער מדורדר כמו שהם מוצגים, לנוער טהור שרק מחפש לתרום. ליווי הפרויקט גרם לי לגלות על עצמי יכולות שלא ידעתי שקיימים בי"

 

בשנה שעברה, כשהגענו לתפקיד לא ידענו לקראת מה אנחנו באות, התפקיד של בת שירות לא היה קיים במיזם והוא היה צריך להיווצר. הגענו אל המיזם בגלל המטרה, בגלל הרצון לשנות את יחס החברה לאנשים עם מוגבלות מורכבת, בגלל האמונה ב'ביחד זה אחד' והשאיפה שלו לממש את המסר וליישם אותו יחד עם אלפי בני נוער. בשנה הנוכחית הפנמנו שזה הולך להיות כל כך שונה מהשנה הקודמת- בשנה שעברה פיתחנו קשר אישי עם כל דייר ודייר, דאגנו לצרכים בסיסיים ורגעים של אושר, פתאום נשלחנו לעבודה משרדית, הוטל עלינו להכין תכניות ולהכין צ'ופרים למתנדבים. האם זו באמת המשמעות של שילוב? האם זו המטרה של תיקון עולם?

 

ככל שעבר הזמן התפקיד נבנה והמשמעות התחזקה. את מבינה ולומדת שלדברים טובים לוקח זמן וכל בניין מתחיל בהנחת לבנה ועליה עוד לבנה. העברנו סיורים עם רגש, עם מטרה לשנות את ההסתכלות הראשונית, וגם כשעולים קשיים בדרך לדעת לקחת ולהפוך אותם לאתגר.

 

מעבר להימצאות כאן בכפר (עדי נגב-נחלת ערן) הגענו לבתי ספר (חבל שלא יותר) שגרם לנו לפתח קשר אישי עם התלמידים. ראינו את הניצוצות בעניים ברצון שלהם לשנות והשאיפה שלהם ליצור שינוי. זו תחושה מדהימה לראות את החשיבה היצירתית והמגוונת של כל התלמידים ובפרט תלמידי המב"ר- כי בזה הם כן מצליחים. בחודש האחרון הגענו לשיא בצעדות המיזם, הייתה חוויה חד פעמית וטוב שכך! תקופת שיא של לחץ וארגונים שבסוף השתלמו כי יצאו אירועים מדהימים וחווייתיים וכמובן שגם מהם צריך ללמוד ולהשתפר.

 

הנסיעות, בגדר התפקיד, תרמו לנו המון בהיכרות עם הארץ. למדנו להעריך גם את הזמן הזה- את הלהתעורר ב4 לפנות בוקר, להיות שותפות לסיעור מוחות בישיבות ודיונים ארוכים. בסופו של דבר להכול יש יתרונות, יש בזה גם המון פנאי- אפשר לטייל באזורים שאליהם הגענו ולנצל כל רגע כי בעצם זה מה שאנחנו לומדות מהדיירים בכל יום ויום- את משמעות הרגע שבו אתה נמצא. חוץ מעשייה בלתי נגמרת וחשיבה יצירתית הרווחנו אחת את השנייה. אתה לומד לעבוד כצוות ולהכיר את החסרונות והיתרונות שבך. המזל במקרה שלנו שהיתרונות אחת של השנייה השלימו זו את זו, וכך הצלחנו להפיק יותר ולממש את הפוטנציאל שבכל אחת מאיתנו.

 

כל המטרה של המיזם היא להמציא את עצמך מחדש, למתוח את גבולות היכולת ולפתח את הראש ולכן ללא ספק היו רגעי משבר, כי כמו שבכל עלייה יש ירידה. מה שמחזיק אותך זה האמונה בתקן, במיזם, בעצם התיקון. זה כמו המטרה שטמונה בכל תינוק שיוצא לחיים- להתקדם, לזחול, ללכת וגם אם הוא נופל הוא קם וממשיך כאילו לא קרה כלום, הוא רוצה להשיג משהו ושום דבר לא ימנע ממנו להשיג אותו.

 

לשנה הבאה אנחנו ממליצות שתנצלו את הרגעים הטובים והפחות טובים. תנצלו את החשיבה, את הכוח שנותנים לכם לדברים משמעותיים כי יש לכן מילה. תכירו יותר בתי ספר, תהיו מעורבות שם, זה נותן לתלמידים משמעות. תגיעו בראש פתוח למיזם. מניסיוננו, ככל שהזמן עובר מצפים ממכן ליותר עשייה בשיתוף התלמידים.

 

תובילו ותיזמו כמה שיותר, כי בסוף אנחנו בנות שירות מהוות גשר שמחבר בין בוגרים לתלמידים צעירים, צינור להעברת מסר ערכי וחשוב מהמבוגרים האחראיים, לתלמידים והמטרה שלנו היא לאזן ביניהם. ברגעים שנראה שאין מה לעשות, תשתדלו לייצר עשייה- חלק מהמיזם הוא ליזום ולפעמים כשאין מה לעשות, רק אז הגלגלים מתחילים להתגלגל ואז הראש מפתח חשיבה. אל תשכחו מאיפה באתן ומה החשיבות של השילוב כלפי הדיירים ובכלל כלפי אנשים עם צרכים מיוחדים.

 

אז אחרי שנתיים משמעותיות שבהן הכרנו את עצמנו בכל הרבדים, אנחנו יכולות לסכם שבחרנו נכון כשבחרנו בשנה שניה לקחת חלק במיזם הנפלא תיקון עולם.

 

פוסטים אחרונים

חפש